VĚDA A TECHNIKA / Věda a výzkum

9.11.2014

Ústav struktury a mechaniky hornin otevře své dveře veřejnosti

PRAHA

Přípravu nanovláken pro náhrady kostní tkáně, tavení skla, elektronový mikroskop či laserový skener si mohou prohlédnout návštěvníci Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR (ÚSMH AV ČR) při Dnech otevřených dveří.

Akce se koná 13. a 14. listopadu v areálu ústavu v Libni a je součástí vědeckého festivalu Týden vědy a techniky, který pořádá Akademie věd ČR, informoval ředitel ÚSMH RNDr. Josef Stemberk, CSc.

Připraveny jsou pro ně i přednášky o sesuvech svahů na Kanárských ostrovech a v peruánských Andách, o geotermální energii a zemětřeseních, i o přípravě skel tavením. Za prohlídku určitě stojí i rozsáhlý památkově chráněný areál ústavu.

Doprovodnou akcí je výstava Různorodý svět pod mikroskopem, která představuje na 15 panelech nevšední fotografie - zájemci si mohou prohlédnout, jak pod mikroskopem vypadá křídlo mouchy, zrnko prachu, uhlí, minerály i další objekty. Expozici pro ně připravili pracovníci oddělení geochemie a oddělení kompozitních materiálů.

Ústav je otevřen pro veřejnost 13. a 14. listopadu 2014 od 9.00 do 15.00.

Podrobnosti jsou uvedeny na www.irsm.cas.cz.

Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, v.v.i. je pracoviště zaměřené na studium struktury a vlastností horninového prostředí, hornin, odvozených materiálů a speciálních kompozitních materiálů. Zkoumá přírodní i indukované jevy a procesy působící na chování, vývoj a stabilitu hornin v jejich přirozeném uložení v zemské kůře a širokou škálu anorganických a organických materiálů jak na místě, tak vytvořených v laboratorních podmínkách. Uplatňuje pokročilé monitorovací i laboratorní metody výzkumu s cílem formulovat vědecké poznatky a stanovit podmínky jejich využití v praxi.

Autor / zdroj: RNDr. Marie Fialová

DALŠÍ ČLÁNKY

Ráno vyjel do pražských domovů pro seniory první mobilní očkovací tým

Očkování nejohroženějších Pražanů v zařízeních pro seniory je v plném proudu. Navzdory systémovým nedostatkům připravil Magistrát hl. m. Prahy první m

Hlavní město odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky do konce března

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zcela zdarma, a to až do konce března tohoto roku.

Za krádež kondomů hrozí muži až 8 let

Policisté hledají muže, který ukradl kondomy, vibrační kroužky a lubrikanty za několik tisíc.

DNES SE STALO

HISTORIE

21. ledna 1438

bylo v Praze odhaleno a potlačeno chystané povstání proti Albrechtovi II. Habsburskému.

KULTURA

21. ledna 1904

měla v Brně premiéru opera Leoše Janáčka Její pastorkyňa.

DOPRAVA

21. ledna 1930

byl na křižovatce Václavského náměstí s Jindřišskou a Vodičkovou ulicí zprovozněn první světelný semafor v Praze.

POZVÁNKA OBRAZEM