SPORT / Sport

V Praze 8 už ví, jak bude vypadat skatepark v Bohnicích!
Vizualizace ukazuje, jak bude vypadat skatepark v Praze Bohnicích. 
Autor / zdroj foto: Martin Šalek

Praha

Příběh bohnického skateparku v blízkosti ZŠ Glowackého se píše už několik let. S nápadem vybudovat sportoviště, kde budou moci trénovat úplní začátečníci i pilovat složitější triky zkušení jezdci, přišel tehdy jedenáctiletý navrhovatel projektu v participativním rozpočtu Prahy 8 v roce 2017.

V prosinci minulého roku zveřejnila osmičková radnice finální studii skateparku, ve které jsou zakresleny všechny budoucí prvky, mobiliář i zeleň. Roky čekání na podobu sportoviště, po kterém volají stovky dětí i dospělých z Bohnic a celé Prahy 8, tak nakonec přinesly své ovoce.

„O obrovském počtu zájemců o skatepark z řad dětí a rodičů nás přesvědčila nejen petiční akce na jeho podporu ,Ride for skatepark‘, kterou jsme uspořádali před několika lety u OC Krakov, ale i počet skateboardistů a jezdců na freestyle koloběžkách, kteří vznik skateparku v Bohnicích dlouhodobě podporují na sociálních sítích Facebook a Instagram. Souhrnně jde o více než šestnáct set sledujících v drtivé většině z Bohnic, ale i z celé Prahy,“ komentuje potřebu sportoviště David Daniel Stejskal, správce sociálních sítí „Budeme mít skatepark v Bohnicích“.

Zdržení nabral celý projekt hned v začátku - peripetie kolem nalezení a získání vhodného pozemku od hlavního města se táhly zoufale dlouho, ale nakonec se Praze 8 podařilo dojednat výpůjčku pozemku vedle dopravního hřiště.

„Když jsme našli místo, kde bychom mohli skatepark vybudovat, rozjela se mašinérie průzkumů, studií a hlavně podnětných debat s odborníky a místní komunitou skateboardistů a koloběžkářů. Získaný pozemek totiž také není dokonalý, nachází se zde množství inženýrských sítí, u kterých musíme respektovat ochranná pásma. Nechtěli jsme ale vybudovat skatepark, který by kvůli četným kompromisům nakonec nesplňoval představy jeho budoucích uživatelů,“ říká Tomáš Hřebík, místostarosta MČ Praha 8 pro strategický rozvoj (TOP 09 + STAN).

První návrh podoby skateparku byl zveřejněn na jaře minulého roku. Po konzultacích se zástupci skateboardové komunity se radnice rozhodla pro zpracování ještě jednoho návrhu, který lépe pracuje jak s jednotlivými prvky a jejich umístěním, tak se stromy a keři, které na pozemku rostou.

„V poslední době se celý proces viditelně urychlil. První vizualizace skateparku byla upravena místními jezdci tak, aby byl skatepark opravdu ,jejich‘ a stal se místem, odkud je nikdo nebude vyhazovat a kde budou moci smysluplně trávit svůj volný čas,“ říká k vývoji spolupráce s MČ Praha 8 Stejskal.

„Trpělivá a pečlivá práce na průzkumech a studiích se vyplatila a nyní máme konečně schválenou finální podobu skateparku. Aktuálně se začal zpracovávat podrobný projekt sportoviště, který bude financovaný z příspěvků investorů do Fondu rozvoje Prahy 8. Předpokládám, že projekt bude hotový do konce tohoto roku a na jeho základě požádáme o stavební povolení,“ popisuje další kroky Hřebík.

A jak bude podle studie nový skatepark vypadat? Jedna větší zpevněná plocha pro street bude mít zhruba 1000 m2, doplní ji tzv. bazén o rozměru cca 200 m2 a sekce mini ramp o rozměru 315 m2. Všechny zpevněné tréninkové plochy spojuje přibližně 600 m2 zámkové dlažby, která tvoří funkční prostor využitelný jezdci a zároveň respektuje prostor ochranného pásma inženýrských sítí.

„Věříme, že realizace přání jednoho kluka z Bohnic a množství jeho vrstevníků už je na dohled a konečně budeme mít skatepark v Bohnicích,“ uzavírá Stejskal.

Autor / zdroj: Martin Šalek

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.