KULTURA / Výstavy

Jak správně přikrmovat ptáky? Výstava v trojské botanické zahradě poradí všem milovníkům přírody
V Botanické zahradě hl. m. Prahy je k vidění výstava Jak krmit ptáky.  
Autor / zdroj foto: Darina Miklovičová

PRAHA

Zimní přikrmování ptáků je jedním z nejstarších a nejrozšířenějších způsobů pomoci ptákům. Má význam nejen ochranářský, ale i výchovný a vzdělávací. Při pozorování krmítka se mohou lidé seznámit s celou řadou ptačích druhů, neboť je mohou sledovat z podstatně menší vzdálenosti než v době hnízdění. Zimní výstava v Ornamentální zahradě venkovního areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy představí základní typy krmítek a prozradí, čím ptáky správně krmit, kdy s krmením začít, a mnoho dalších zajímavostí.

Výstavu si zájemci mohou prohlédnout od 17. ledna až do 1. března denně od 9 do 16 hodin. Návštěvníci botanické zahrady se budou moci zapojit do celostátní akce pozorování a počítání ptáků nazvané Ptačí hodinka, která probíhá od 10. do 12. ledna 2020. Krmítko je umístěno poblíž vegetariánského bistra Botanická na talíři.

Výstavy věnované zástupcům ptačí říše mají v Botanické zahradě hl. m. Prahy dlouhou tradici a oblíbené jsou zejména u dětí. Areál venkovních expozic je ideálním prostředím, kde lze ptáky sledovat, pořádání akcí, které návštěvníky s těmito živočichy blíže seznámí, se tak přímo nabízí.

„Výstavy s ornitologickou tematikou připravujeme pravidelně v zimním období již deset let. Postupně jsme návštěvníky seznámili s nejrůznějšími aspekty života ptáků. Zájemci byli například překvapeni rozmanitostí ptačího zpěvu, zjistili, jak ptáci získávají potravu na zahradách, jak si staví hnízda nebo jakým hrozbám čelí v dnešním moderním světě. Téma krmení ptáků zahájilo v roce 2009 souvislou řadu těchto výstav. My se k němu nyní opět vracíme, jelikož jeho aktuálnost neustále roste,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Jak krmit ptáky (nejen) v zimním období?
V pořadí již jedenáctý ročník ornitologické výstavy v Botanické zahrada hl. m. Prahy dětem i dospělým představí základní typy krmítek a objasní, čím ptáky správně krmit a kdy s krmením začít. Víte, že podle nejnovějších poznatků je zapotřebí ptáky přikrmovat celoročně?

„Návštěvníky seznámíme s novým názorem předních evropských ornitologů doporučujících celoroční přikrmování ptáků. Vyplývá to z dlouhodobých výzkumů, které jasně potvrdily až katastrofální úbytek hmyzu. Jeho nedostatek má negativní dopad zejména na hmyzožravé ptáky v době krmení mláďat,“ uvedl kurátor výstavy Jaroslav Škopek.

Výstava také upozorní na potřebu nabízet ptákům vodu v podobě různých napajedel, a to především v horkých letních dnech. Tradičně nebudou chybět ukázky nevyhovujících ptačích budek a polobudek v porovnání se správnými variantami. Uvnitř vegetariánského bistra si pak návštěvníci budou moci v klidu prohlížet „katalog“ nejběžnějších zahradních ptáků.

Botanická zahrada se zapojila do celorepublikové akce Ptačí hodinka
O víkendu 10. až 12. ledna proběhne pod hlavičkou České společnosti ornitologické druhý ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách. V letošním roce do této akce mohou zapojit také návštěvníci trojské botanické zahrady.

Od 8. ledna bude v blízkosti bistra v Ornamentální zahradě umístěno krmítko, kde bude možné po celou zimu přilétající ptáky pozorovat. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, Ptačí hodinky se může zúčastnit úplně každý i bez předchozích zkušeností, stačí se držet jednoduchého návodu, který připravila Česká společnost ornitologická,“ dodává Jaroslav Škopek. Podrobnosti k této akci se zájemci dozvědí na webu ptacihodinka.birdlife.cz. Podobným způsobem každoročně sčítají ptáky stovky tisíc lidí v mnoha dalších zemích, například v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Rakousku či Německu.

Autor / zdroj: Darina Miklovičová

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.