PRAHA
Černobyl, město na severu Ukrajiny, kde byla v sedmdesátých letech 20. století 15 km na severozápad vybudována Černobylská jaderná elektrárna, místo, kde v sobotu 26. dubna 1986 v 01:23:40 moskevského času došlo k dosud největší zaznamenané havárii jaderné elektrárny, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobené člověkem.
Dušan Šoltys, narozen roku 1974 v Opavě, si pár dní po Černobylské katastrofě roku 1986 hrál bezstarostně na pískovišti, v době, kdy se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak, který postupoval západní částí Sovětského svazu, východní Evropou a Skandinávií do celé severní polokoule. Když se roku 1991 v Praze narodil Filip Švehla, tak po radioaktivním mraku v ovzduší už nebylo vidu ani slechu. Dušan v té době studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně.
Dušan s Filipem se poprvé setkali v roce 2008, kdy rodiče panu učiteli Šoltysovi do ZUŠ na Praze 8 přivedli Filipa, aby jej naučil malovat a mohl se stát akademickým malířem jako on. V roce 2017 se Filip s Dušanem už oba jako absolventi AVU a magistři umění potřásli rukama. Zatímco dnes Filip pilně maluje a vystavuje často s mladými umělci, dokonce i v Českém centru v Berlíně, Dušan vystavuje s těmi starými jen občas třeba k narozeninám své profesorky Jitky Svobodové v Brně. Oba se však opět setkali na výstavě v tzv. Bílém domě, a to dokonce nad společným tématem.
Když v letošním roce odvysílala HBO seriál Černobyl, byl to pro oba takový zážitek, že se na něj pokusili zareagovat svou tvorbou. Jejich malířské programy se protnuly nejen, co do tématu, ale i v abstraktním pojetí obrazu. Filipa oslovila tragičnost a emocionální vypjatost amerického seriálu. Inspirovala jej k vyjádření nebezpečných úniků v komplexu budovy na jedné straně a jiskření v široké ukrajinské krajině na straně druhé. Jeho formáty jsou monumentální a používá různé druhy barev: akryl, oleje i emaily. To spolu s překrýváním vrstev a jejich drásáním navozuje pocit frustrace z tehdejší sovětské reality. Dušan se díky seriálu vrátil do doby, kdy dostal vyhubováno za to, že si ve dnech jaderného spadu hrál na pískovišti. Strach z neviditelné radiace, který se pere s indoktrinovanou vírou v pokrok prostřednictvím atomové energie je tematizován cyklem obrazů středního formátu. Výstavu, na které je kromě vzpomínky na nejhorší nukleární katastrofu v dějinách lidstva patrná i víra v malbu a radost z výtvarné práce, můžete navštívit v tzv. Bílém domě, U Meteoru 6 do 17. ledna 2020.
Výstava: Černobyl
Šoltys *1974 |
|
Černobyl 1986 |
|
Švehla *1991 |
Malba |
|
Katastrofa |
|
Malba |
Kdy: od 16. října 2019 do 17. ledna 2020
Kde: tzv. Bílý dům, U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň
Otevřeno:
po a st: 8.00–18.00 hod.
út a čt: 8.00–15.30 hod.
pá: 8.00–15.00 hod.
so, ne a svátky: zavřeno
VSTUP ZDARMA