KULTURA / Přednášky

Přednášky v botanické zahradě začínají už za týden, lákají na horolezce Radka Jaroše a cestování
Celý cyklus přednášek v Botanické zahradě hl. m. Prahy odstartuje horolezec Radek Jaroš, který popíše svoji cestu ke Koruně Himálaje.  
Autor / zdroj foto: archiv Radka Jaroše

Praha

V Botanické zahradě hl. m. Prahy už za týden, tedy ve čtvrtek 1. února, začíná oblíbený cyklus přednášek pro veřejnost. Sérii zajímavých vyprávění odstartuje horolezec Radek Jaroš, který popíše svoji cestu ke Koruně Himálaje. Letošní přednášky budou zaměřené na cestování do tropických a vůbec exotických oblastí. Své zkušenosti popíší odborníci botanické zahrady, kteří v loňském roce cestovali do Chile, Singapuru, na Madagaskar, ale i do Thajska. Z expedic přivážejí kromě zkušeností i rostlinný materiál pro sbírky botanické zahrady. Připojí se dobrodruh Tomáš Vejmola alias Tomík na cestách s líčením svého cestování po Jižní Africe. Jedna z přednášek bude věnována i Fata Morganě, která letos oslaví 20 let od otevření. Pokud vás zajímá, jak probíhalo budování skleníku, odkud pocházejí rostliny, které v něm rostou, a jak to vypadá v jeho zázemí, neměli byste si nechat ujít přednášku Petra Vacíka, který má spolu se svým týmem skleník na starosti. 

Přednášky se konají každý týden až do 21. března a z velké části se uskuteční v nových prostorách výstavního sálu, který nabízí větší kapacitu. Je možné si je poslechnout naživo přímo v areálu botanické zahrady nebo on-line. Vstupenka stojí 180 Kč a v ceně je i vstup do botanické zahrady včetně skleníku Fata Morgana. Přednášky v botanické zahradě tradičně podporuje generální partner, značka Hyundai.

„Stejně jako v předchozích letech i letos jsme pro naše návštěvníky připravili sérii přednášek, které nás tentokrát zavedou do nejrůznějších exotických oblastí. Těší mě, že naše pozvání přijal horolezec Radek Jaroš, se kterým se podíváme do Himálaje. Těším se také na setkání s návštěvníky na přednášce o naší expedici na Madagaskar, kam jsem se vypravil spolu s kolegy i já. Během jedné přednášky zavzpomínáme i na někdejšího ředitele botanické zahrady Jiřího Haagera a přiblížíme jeho sen o tropickém skleníku Fata Morgana. Cyklus přednášek bývá velmi oblíbený, a tak mám radost, že letos můžeme nabídnout více míst, jelikož se většina přednášek uskuteční v novém výstavním sále. Rád bych také poděkoval našemu generálnímu partnerovi, značce Hyundai, že podporuje naše vzdělávací aktivity, a tedy i chystaný přednáškový program,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

Z Himálaje až na Madagaskar
Termíny a témata přednášek jsou zveřejněny na webových stránkách botanické zahrady. Konají se v novém výstavním sále v srdci zahrady nebo ve Vinotéce sv. Kláry. Přednášky je možné se zúčastnit osobně a spojit ji s prohlídkou botanické zahrady nebo ji lze sledovat živě on-line. Celý cyklus zahájí ve čtvrtek 1. února horolezec Radek Jaroš, který během své kariéry vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek a jako jediný Čech je držitelem Koruny Himálaje a držitel Koruny planety. A právě za Korunou Himálaje nás pozve během své přednášky.

„Čtrnáct nejvyšších hor naší planety, čtrnáct velikánů, přesahujících svojí výškou hranici osmi tisíc metrů. Stanout na všech jejich hlavních vrcholech! Výzva, která budila, budí a bude budit respekt v každém horolezci, který upíše svoji duši těm nejvyšším horám. Nebylo to jednoduché, ale podařilo se mi stanout na vrcholech velikánů z pohoří Himálaje nebo Karákóram, a to bez kyslíkové bomby. Jaké to je? To se dozvíte během mé přednášky v botanické zahradě,“ říká Radek Jaroš ke svému vyprávění, které shrnuje 20 let jeho kariéry. Témata dalších přednášek zavedou návštěvníky do teplejších krajin, do Thajska, Jižní Afriky, Chile, Singapuru nebo na Madagaskar, a také do skleníku Fata Morgana. Přednášky se konají vždy ve čtvrtek od 17.30 hodin. Vstupné na přednášku je za cenu standardního vstupného – 180 Kč za dospělého a 120 Kč za dítě. Vstupenky lze koupit i on-line. Živé přenosy budou živě streamovány na kanálu YouTube botanické zahrady.

Tropický rok v Troji
Rok 2024 bude v botanické zahradě věnovaný tropické flóře a vůbec tropické přírodě. Není to jen tak náhodou. Před 20 lety, přesně 12. června 2004, byl pro návštěvníky otevřen tropický skleník Fata Morgana. Toto jubileum botanická zahrada připomene prostřednictvím výstavy, jež přiblíží nejen samotný skleník a jeho vznik, ale i významné a často unikátní tropické sbírky a expedice botanické zahrady.

„Výstavu zaměříme i na naše cesty za rostlinným bohatstvím světa a vysvětlíme, jak se rostliny do skleníku dostaly a dostávají. Kromě naší vlastní činnosti je to také spolupráce s botanickými zahradami z různých zemí, spolupráce s národními parky, ale i drobnějšími pěstiteli u nás i v zahraničí. Naše zahrada se pyšní, a ve skleníku Fata Morgana je to patrné, velmi rozsáhlými sbírkami zázvorů, orchidejí, begonií, masožravých rostlin, kapradin, ale i sukulentů, palem a užitkových tropických rostlin. Bohatá skladba exotické flóry dělá ze skleníku Fata Morgana tu pravou tropickou perlu uprostřed České republiky,“ doplňuje Vlastik Rybka, náměstek odborného oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Během tropického roku nebudou v programu chybět ani další výstavy, například v březnu se ve výstavním sále nově zbudovaného návštěvnického centra botanické zahrady uskuteční výstava Pro všechny smysly – Za kořením a slávou, která návštěvníky zavede na výpravu za vzácným kořením, papírem i hedvábím do daleké Asie. Výstava je vhodná i pro osoby se zdravotním znevýhodněním. Exponáty bude možné zkoumat nejen zrakem, ale rovněž hmatem a některé z nich si zájemci třeba i očichají nebo ochutnají. V dubnu se skleníkem Fata Morgana opět rozletí tropičtí motýli a v červnu se dočkají milovníci sukulentů. Nová sezóna v botanické zahradě slibuje nejen vizuální, ale i edukační zážitky pro všechny příchozí.

Autor / zdroj: Darina Miklovičová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.