KULTURA / Kultura

Na Festivalu Pražské folklorní dny vystoupí více než 70 hudebních a tanečních souborů
Pražské folklorní dny. 
Autor / zdroj foto: protext.cz

PRAHA

Ve dnech 23.-26.7.2015 pořádá agentura Millennium Travel již devátý ročník mezinárodního setkání amatérských folklorních souborů "Pražské folklorní dny". Akce se zúčastní více než 70 hudebních a tanečních souborů ze 19 zemí Evropy, Afriky a Asie.

Veřejnost i zahraniční návštěvníci si budou moci zajódlovat se švýcarskými hudebníky a zaposlouchat se do italských, estonských, maďarských a německých lidových písní. Exotickými tóny se nechají unést mladí zpěváci z Maroka. Se švýcarskou skupinou Bernerchörli Frick do Prahy přijedou hráči na alpský roh a muži s dlouhými pasteveckými biči. Po roce v Praze opět zazní velké kravské zvony.

Nejdůležitější úlohu ale bude hrát tanec. Tance, které účastníci festivalu předvedou, budou velmi rozmanité. Z Rakouska pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy. Soubory z Anglie zatančí tzv.Morris Dancing, lidový tanec s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče, meče, dýmky či kapesníky. Pestrobarevnou podívanou nabídne izraelský soubor Hora Hod Hasharon. Jak již vyplývá z názvu, publiku předvedou tradiční tanec horu. Významná je i letošní účast ze Španělska. Hosté z Valencie Asociación cultural la Aljama de Bétera zaujmou tanci, které vychází z tradičního zemědělského života a napodobují činnosti na usedlostech a farmách. Pražská náměstí určitě roztančí La Colla sardanista Aires Gironins z Katalánska. Všichni tam budeme moci zjistit, jak se tančí slavná sardana.

Budeme mít rovněž neopakovatelnou příležitost obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, svatební šaty, oděv oráče, pastýře či lovce. Často se jedná o originální kroje, které se dědí z generace na generaci. Klenotem určitě budou bohatě vyšívané slovanské kroje souborů z Polska.

Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu.

V Praze přivítáme i několik národnostních menšin a etnik, které nás zasvětí do lidových zvyků svých původních zemí. Soubor Tamburica Cogrštof (chorvatská menšina žijící v Rakousku) zahraje na tamburicu (nástroj podobný mandolíně) a zatančí a zazpívá písně o víně a lásce. Saarer Tanzgruppe, Dunajští Švábové (německy hovořící skupina žijící už po staletí v Maďarsku), nám ve svých písních předvedou, že dialekt svých předků opravdu nezapomněli. Tradice stále žijí v jejich temperamentních tancích.

Poprvé na festivalu uvítáme malé tanečníky z Číny a po letech se do Prahy vrací i folklor z Portugalska. Z toho je patrné, že festival bude opravdu multikulturní. Každé vystoupení na festivalu bude důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí.

Vystoupení souborů se uskuteční na venkovních pódiích v centru Prahy na Alšově nábřeží před Rudolfinem (23.7. odpoledne, 24.7. a 25.7. celý den), na Náměstí Republiky (25.7. celý den) a na Hradčanském náměstí (24.7. a 25.7. celý den). Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem, který začíná v 10 h na Staroměstském náměstí. Akce je přístupná pro všechny diváky zdarma. Přesný program vystoupení jednotlivých souborů naleznete na internetových stránkách

Autor / zdroj: Protext

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.