AKTUÁLNĚ / Společnost

30.4.2011

Zelení se na příštím zasedání zastupitelstva Prahy 8 ostře ohradí proti oplocení botanické zahrady

PRAHA

Proti záměru vedení pražské botanické zahrady postupně oplotit její areál v Troji se hodlají zástupci Strany zelených (SZ) jasně vymezit na nejbližším zasedání zastupitelstva Prahy 8, které se uskuteční už ve středu.

"Na středečním zastupitelstvu předložíme k hlasování usnesení, kterým naši zastupitelé odsoudí arogantní postup vedení zahrady vůči občanům a uloží starostovi jednat s příslušným radním hlavního města o zastavení procesu uzavírání zahrady pro veřejnost. Cílem bude zásadním způsobem přehodnotit zastaralý plán rozvoje botanické zahrady z roku 2002, který s oplocením zahrady počítá," říká zastupitel za zelené Petr Vilgus.

Přístup vedení zahrady přitom zelení, kteří proti výstavbě plotu protestují už od roku 2009, kdy se s oplocováním zahrady začalo, přirovnávají k chování soukromníka. "Také soukromý podnik své kroky nekonzultuje s místními politiky a zejména pak s veřejností. Faktem však je, že zahrada je organizací ve vlastnictví města, tedy všech Pražanů. Takový podnik si prostě nemůže dovolit ignorovat vůli občanů," zdůrazňuje Vilgus.

Proti oplocení se staví také sami Pražané. Pod petici, která za tím účelem vznikla, svůj podpis připojily téměř tři tisícovky lidí, které rozhořčilo uzavření trojského lesoparku a vyhlídkové stráně, kvůli kterému přišli o místo, kam pravidelně vyráželi za relaxací. Poté, co v Troji vyrostl plot, už se do lesoparku podívají pouze za předpokladu, že zaplatí vstupné a navíc pouze v době, kdy je otevřena botanická zahrada.

Na protest proti oplocení zahrady se místní hodlají vydat i do ulic. Stane se tak už v sobotu, účastníci Pochodu proti plotu, jak organizátoři happening nazvali, přitom mají sraz v půl druhé odpoledne před kulturním domem Krakov v Praze 8. Odtud společně vyrazí k severnímu vchodu do botanické zahrady, aby postupně přešli přímo před hlavní budovu, kde si společně vyslechnou čtení otevřeného dopisu.

Krátce po třetí hodině pak zamíří před skleník Fata Morgana, aby dopis předali přímo do rukou ředitele zahrady Oldřicha Vacka. S obsahem dopisu posléze hodlají seznámit i návštěvníky zoologické zahrady, do které se vydají poté, co opustí prostory trojské zahrady. Akce by měla skončit kolem čtvrté hodiny.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Ráno vyjel do pražských domovů pro seniory první mobilní očkovací tým

Očkování nejohroženějších Pražanů v zařízeních pro seniory je v plném proudu. Navzdory systémovým nedostatkům připravil Magistrát hl. m. Prahy první m

Hlavní město odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky do konce března

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zcela zdarma, a to až do konce března tohoto roku.

Za krádež kondomů hrozí muži až 8 let

Policisté hledají muže, který ukradl kondomy, vibrační kroužky a lubrikanty za několik tisíc.

DNES SE STALO

HISTORIE

21. ledna 1438

bylo v Praze odhaleno a potlačeno chystané povstání proti Albrechtovi II. Habsburskému.

KULTURA

21. ledna 1904

měla v Brně premiéru opera Leoše Janáčka Její pastorkyňa.

DOPRAVA

21. ledna 1930

byl na křižovatce Václavského náměstí s Jindřišskou a Vodičkovou ulicí zprovozněn první světelný semafor v Praze.

POZVÁNKA OBRAZEM